Człowiek. Co widzisz, gdy czytasz to słowo? Jest mężczyzną czy kobietą? Ile ma lat? Jak wygląda? Czy widzisz siebie czy kogoś, kim chciałbyś być? Kimkolwiek by nie był, nie można go szufladkować, ubierać w statystykę, przypisywać do kategorii.

Wyobraź sobie chłopca, który siedzi nad brzegiem jeziora, dłubiąc patykiem w ziemi. Rodzice zachęcają go do zabawy „idź do dzieci, nie bój się, popływaj z nimi, przecież bardzo to lubisz”. Tymczasem chłopiec dalej grzebie patykiem w ziemi i obserwuje otoczenie. Nagle po 15 minutach wstaje, biegnie na pomost i wskakuje do wody. Pływa bardzo dobrze, nie boi się wody, ani dzieci. Zwyczajnie przygotowywał się do tego skoku, oceniał sytuację, odległość i planował następne ruchy.

Łatwiej jest nam zbudować wizję człowieka na podstawie jakiś przesłanek, ubrać go w nasze prywatne sądy i przekonania. Niestety, niekiedy nam się nie chce poznawać ludzi. Bazujemy na powierzchownych relacjach, szukając w ludziach swojego odbicia. Czyż to nie jest zaskakujące? Dobieramy przyjaciół i partnerów pod kątem podobieństwa cech, a nie różnorodności genetycznej, tak korzystnej z biologicznego punktu widzenia. Czy dzieje się tak z potrzeby zapewnienia sobie bezpieczeństwa? Jeżeli nasz partner ma podobne cechy do nas, to wiemy czego się po nim spodziewać. Mając wyraźny kręgosłup moralny, tego samego oczekujemy od partnera, czyli trzymania się pewnych zasad. Wówczas wiemy, że taka osoba nas nagle nie zostawi, nie zrani, nie zdradzi dla własnej egoistycznej, chwilowej przyjemości, ubierając to potem w przekonująco brzmiące uzasadnienia.

Jednak szukamy podobieństw, nie ideałów. Tych drugich jakby się obawiamy – że nie będziemy potrafili dorównać. Czujemy się lepiej wiedząc, że druga strona też ma chwile słabości, zwątpienia, marazmu. Po prostu – jest ludzka.

Kogo widzisz wyobrażając sobie człowieka, z którym chcesz spędzić życie?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s