Urodziłeś się w 1945 roku. Pamiętasz klimat powojenny, biedę, niepewność. Ale nie wszystkie wydarzenia zostawiły odcisk w pamięci. Większość wymazałeś. Teraz wiesz tylko jedno: świat się zmienił – diametralnie, pędzi w nieokreślonym kierunku. Dzieci są jakieś inne, obce, nie szanują starszych. Młodzież nie jest tak pruderyjna jak kiedyś, myślą, że wszystko im wolno, nie obchodzą ich starsi. Dorośli… Oni się nie zmienili, nadal gonią za marzeniami. Tylko nieco bardziej rozpieszczają dzieci.

Masz 70 lat. Twoje dzieci mają dzieci i coraz mniej czasu. Praca, rodzina, wyjazdy za granicę. Ale ty masz czas. Dużo czasu. Żałujesz, że nie mogłeś podróżować po świecie, teraz uważasz, że jesteś na to za stary. Szukasz sobie jakiegoś zajęcia. Całe życie ciężko pracowałeś, niczego po sobie nie zostawiłeś, oprócz tego w czym byłeś najlepszy – ale czwórka dzieciaków to było niekiedy za dużo na twoje nerwy. Cały dom pełen wrzasków, kłótni, ale też miłości i szacunku. Nigdy nie mogłeś pobyć sam, teraz musisz.

Za wcześnie na śmierć, za późno na rewolucje. Gdybyś tylko miał siłę… Szybciej się męczysz, kości cię bolą, nie możesz w nocy spać. Nie masz tej świetnej kondycji co w wieku 30 lat. A umysł? Może refleks masz słabszy i pamięć czasem zawodzi, ale poza tym wszystko pracuje doskonale! Gdybyś tylko ciało miał młodsze, mógłbyś zacząć od nowa, nauczyłbyś się obsługi komputera, miałbyś własny smartfon i tablet, podróżowałbyś po świecie. Może nawet otworzyłbyś własną firmę, teraz to łatwe, kilka formalności i po sprawie.

Masz kilka – kilkanaście lat życia przed sobą, a czas płynie nieubłaganie. Odruchowo zaczynasz podsumowywać swoje życie, jakbyś jutro miał umrzeć, chociaż duchem czujesz się młody. Nie jesteś na to gotowy. Uświadamiasz sobie, że wszystko, co najpiękniejsze już przeżyłeś, więc co dalej?

***

Wyobraź sobie teraz siebie jako 70-letniego człowieka. Tu i teraz, z obecną wiedzą i doświadczeniami, z sukcesami i porażkami, z pomarszczoną skórą i bolącymi mięśniami. Siedzisz i myślisz o swoim życiu, nie masz już takiego zapału i energii witalnej, by cokolwiek zmienić. Co robisz? Co myślisz? Czy żałujesz?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s