Homo Sapiens Digital

1

Lubimy Fanpage, dajemy Feedback, opowiadamy o Success Story, wręczamy Handouty, ćwiczymy Plank, robimy Peeling. Wszystko robimy w innym języku. Mamy prawdziwą erę anglicyzmów. Ale nie tylko – inne zapożyczenia językowe są już dla nas tak bardzo naturalne, że nie zdajemy sobie sprawy, że zostały przejęte z innego języka.

Dla przykładu rusycyzmem jest zaczynanie zdania od „Ja”, ale także słowa takie jak chałtura, zagwozdka, wyszkolić. Nasz język oczywiście podlegał też zjawisku germanizacji – w międzyczasie, doszło do, knajpa, szpital itd.

To jest naturalne, że język ewoluuje, zmienia się pod wpływem zdarzeń historycznych oraz czynników niezależnych od zwykłego śmiertelnika. Jednak mam wrażenie, że w obecnych czasach jesteśmy świadkami regresu ze względu na dobrowolny charakter zapożyczeń. Sami uciekamy od polszczyzny, coraz rzadziej mamy ochotę słuchać i czytać piękne opisy przyrody, na chwilę zatrzymać się i skupić. Chcemy mieć szybkie dane, krótkie informacje, by szybko je przetworzyć i sięgnąć po kolejne. Świat pędzi, a my chcemy za nim nadążyć, niejako dodatkowo nakręcając tę spiralę. Sami nadajemy tempo – szybciej i konkretniej jest powiedzieć ‚feedback’ niż ‚dam Ci informacje zwrotną’. But why? Czemu to służy?

Oprócz tempa, wyraźny jest egalitaryzm, czyli upowszechnienie danych zjawisk. Sami robimy to, co próbowano z nas zrobić kilkadziesiąt lat temu. Chcemy, by wszyscy byli równi i mieli takie same prawa. Oczywiście kilkadziesiąt lat temu połowa była za, a połowa przeciw. Polska zawsze miała dwa obozy, zawsze jeden uosabia wzorowy model postępowania, a drugi jest jego zaprzeczeniem. Faktem jest, że sami autorytety sprowadzamy do niższego poziomu, równamy w dół, nie w górę. Nie potrzebujemy elity, autorytetu czy sztywnego kręgosłupa moralnego. Sami chcemy tworzyć świat, mieć na niego wpływ.

Na znaczeniu tracą nawet zawody, które – jak nam się wydaje – może uprawiać każdy. A może inaczej – wyodrębniają się z nich zawody dostępne dla wszystkich. Blogowanie to nie hobby, a często przyjemna praca, dążenie do zarobku, a dodatkowo jeżeli ktoś chce nas czytać i cytować to jesteśmy wniebowzięci. Podobnie rola coacha jest alternatywą dla psychologa. Ten ostatni niekiedy kojarzy nam się negatywnie (szczególnie nastolatkom) z psychologiem szkolnym. A coach? To ktoś fajny, wyluzowany, znający prawdziwe życie, to taki brakujący element w rodzicu. Będąc ostatnio na wykładzie prowadzonym przez coacha nieco zaskoczyła mnie próba przypodobania się studentom – uczestnikom wykładu. Prowadzący został sprowadzony z piedestału, oczywiście na własną prośbę. Zachowywał się jak student, starszy brat albo kolega opowiadający swoją historię. Słuchającym studentom błyszczały oczy, łapali każde słowo, a szczególnie takie słowa, których myślałam, że nie usłyszę od prowadzącego, chociażby ze względu na szacunek do miejsca – otóż coach opowiadając historię, wtrącił, że dwójka dzieciaków napie*dalała się pod szkołą, kwitując na koniec, że zaje*iście się cieszy, że pracuje z młodzieżą. Autorytet na miarę XXI wieku.

Dynamiczna zmiana języka, odchodzenie od tradycji, wszechobecny egalitaryzm, tracenie na znaczeniu zawodów poważanych – oto przedstawia się i pręży nowy człowiek, uosobienie nowoczesności i elastyczności – homo sapiens digital. Połączenie kreatywności, mądrości cyfrowej oraz umiejętności znajdowania praktycznych rozwiązań w jak najkrótszym czasie. Brzmi fajnie? Możliwe, jednak nie ma nic wspólnego z humanizmem. A boję się, bardzo się boję, że za kilkadziesiąt lat nie będziemy umieli się poprawnie wysłowić, a jedynie zbierać dane, przetwarzać informacje, przemieniając się w żywe roboty. Czy nie przypomina Wam to pewnej wizji?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s