Sąd Ostateczny

sąd ostateczny

– Sąd Ostateczny? Przecież taki Sąd jest niemożliwy.

– Dlaczego? – spytałem nie rozumiejąc.

– Bo na Sąd Ostateczny – odparł – mieliby stawić się wszyscy zmarli i żywi. Gdzie jest tyle miejsca? Człowiek żyje na naszej planecie co najmniej od dwustu tysięcy lat. Ty wiesz jakie to miliardy i miliardy ludzi przewinęły się przez ten świat? Gdzie jest taki plac, żeby się teraz wszyscy na nim zebrali? Jak by wyznawali grzechy? Bogu na ucho? Wobec tego musieliby się ustawić w kolejce. Czy możesz sobie wyobrazić taką kolejkę? Na tysiące kilometrów? Trzeba by stać w niej miesiące, a może i lata. Ilu ludzi mogłoby wytrzymać coś takiego? Załóżmy, że pomysł z kolejką to niewypał. Że od razu idą całe grupy, całe nacje. Ale jakie wtedy zastosować kryterium pierwszeństwa? Czy byłby to wiek? Rasa? Płeć?

Więc ludzie spowiadają się, a to trwa i trwa. Co w tym czasie robią inni? Dalej leżą w grobach i czekają? A co robią żywi? Skąd biorą wodę? Kto daje im jeść? Jak dowiadują się, która grupa jest następna? Czy będzie to ogłaszane przez megafony? Czy może będą jakieś znaki na niebie? Grzmoty? Zygzaki? Komety?

A może Sąd Ostateczny zrobić Sądem Objazdowym? Ale znowu – w jakiej kolejności wizytowałby ludzi żyjących w różnych epokach, cywilizacjach, kulturach? W różnych krajach, na różnych kontynentach? Ile musieliby czekać ci wszyscy, kiedy żyli w momencie, kiedy Sąd się zaczął? Chyba pomarliby ze starości, nimby przyszła ich kolej?

Ale najważniejsze – według jakich kryteriów oceniane byłyby winy ludzkie? Grzech w jednej kulturze, nie jest nim w innej. Co jedna religia potępia, inna może przyzwalać. Wszak różne religie różnie określają dobro i zło i przykładają do naszych postępków różne miary.

~R. Kapuściński

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s